קניה, כפר קיאמבגה
 
בתחילת ינואר 2014, יצאה משלחת של ארגון מצילים ללא גבולות לפרויקט רפואה קהילתי בכפר « קיאמבגה » שבקניה. בצוות המשלחת: מנכ’ל הארגון, מר אריה לוי, רופא, דר’ זמר ואנג, אופטומטריסט, מר בנימין סעדיה וחובשת, גב’ מרים עקיבא-דהן.
הפרויקט משקף שיתוף פעולה בין שגרירות קניה בישראל לארגון מצילים ללא גבולות ובמרכזו שלוש מטרות מרכזיות:
א. הדרכת צוות מקומי של מורים בבתי ספר ומובילים חברתיים נוספים בהחייאה בסיסית ומתן ערכות החייאה לצורך טיפול חירום במקרים דחופים
ב. בדיקת עיניים לילדי בתי הספר בסביבה ומתן משקפי ראייה לנזקקים להם
ג. בדיקת רופא כללית במסגרת של רפואה ראשונית
הצוות שהגיע נשא עמו ערכות החייאה, תרופות וציוד רפואי נוסף. בניירובי, קניה, חבר הצוות לשגריר קניה בישראל, גנרל אוגוסטינו נורויה, אשר ליווה את הצוות לרכישות מספר פרטי ציוד נוספים ובהמשך לחווה הסמוכה לכפר קיאמבגה אשר בה התבצעה העבודה הלכה למעשה.
בחווה הוכשרו מספר חדרים לשימוש כ ‘חדרי בדיקות’ והוקם מאהל אשר מטרתו לשמש כאזור המתנה ואוהל מיוחד עבור ההדרכות.

הפרויקט פורסם ברבים דרך מובילים חברתיים מקומיים ובתקשורת המקומית.
בנוסף, ארגון מצילים ללא גבולות, שכר את שרותיהם של רופא עיניים מקומי, רופא כללי מקומי, שתי אחיות מקומיות ושני מזכירים רפואיים. הרופא של מצילים ללא גבולות ד’ר זמר ואנג קיבל אחריות על צוות האחיות והרופא הכללי כמו גם על הדרכות העזרה הראשונה. רופא העיניים המקומי הצטרף לאופטומטריסט לצורך בדיקות העיניים.
לאחר היכרות קצרה ותדריך בוצעה חלוקה של המטופלים לפי הצורך הרפואי (בדיקות עיניים ורפואה כללית) וכך הונחו הבאים לנקודות ההמתנה המתאימות.
משך הפעילות היה שלשה ימים. במהלך תקופה זו בוצעו בדיקות ראייה לכ400 ילדים, בדיקת עיניים על ידי ד’ר נאגה לכ200 ילדים
220 גברים נשים וטף נבדקו ע’י הרופאים
26 מקומיים נוספים עברו בהצלחה את קורס ההחייאה הבסיסית כולל מבחן סיכום.
חולקו תרופות בסך: 1650 יורו
הותאמו 76 זוגות משקפיים.
שתי ערכות החייאה בסיסית ניתנו לקהילה המקומית לצורך הצבתן בבתי ספר. הרופא המקומי ד’ר דישו, נבחר להיות נציג ארגון מצילים ללא גבולות באזור לצורך המשך הקשר עם הקהילה המקומית, ביצוע הדרכות המשך למסיימי קורס ההחייאה הבסיסית וריענון הערכות כנדרש.
במהלך הפרויקט הגיע למקום מושל האזור עם פמלייתו שכללה את הרופא האזורי מנהל הפרוייקטים ונאחות האיזורית הוא  הביע עניין רב בפרויקט ורצון להרחיבו לכפרים נוספים בסביבה.
חשוב לציין את עזרתו הגדולה של שגריר קניה הגנרל אוגוסטינו נורויה רמטכ’ל קניה לשעבר אשר בנוסף להעמדת חוותו לצורך הקמת הבית חולים שדה גם תמך ועזר רבות בלוגיסטיקה של כל הפעילות

קניה

 
FacebookTwitterYoutubeLinkedin